©PRZESTRZEŃ EMPATII 2021
Zaprojektowane przez Natalia Kukuła.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności

Newsletter
O mnie

Strona główna

Kontakt

Przestrzeń Empatii 

Jeśli śledzicie moje wpisy lub byliście na moich warsztatach to z pewnością znacie już tego Pana ponieważ dosyć często o nim wspominam. Dan Siegel jest psychiatrą, który stworzył pojęcie neurobiologii interpersonalnej - dziedziny, która czerpie z wielu różnych nauk jednocześnie, takich jak biologia, pedagogika, psychologia, neuronauka i inne. To, jak potrafi przełożyć (często skomplikowane) wnioski z badań naukowych na język laika i wykorzystać je w budowaniu relacji rodzicielskich fascynuje mnie od dłuższego czasu. W swojej pracy również na co dzień wykorzystuję tę wiedzę i jestem mu bardzo wdzięczna, że udostępnia swoją ciężką pracę tak szeroko rodziciom oraz specjalistom. To niesamowite jak to, o czym pisze, rozjaśnia w głowie!   

Jeśli chodzi o nowe książki Dana Siegela to wybór zawsze jest prosty - kupować! Za każdym razem, kiedy czekam na nowość jego autorstwa doskonale wiem, że to będzie napakowana wiedzą i praktycznymi przykładami pozycja. I tym razem się nie zawiodłam!

"Potęga obecności" jest ukoronowaniem jego wcześniejszych książek, które łączą podobne tematy. Siegel wyjaśnienia prawie zawsze szuka w naszym mózgu, który jawi się w jego pracach jako prawdziwe "centrum dowodzenia". Sam tytuł nie pozostawia wątpliwości : "Potęga obecności - Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów." Brzmi poważnie? Spokojnie, już na początku książki Dan uspokaja nas stwierdzeniem, że nie ma idealnych rodziców!  I że najważniejsze w rodzicielstwie to po prostu....bycie obecnym.

Każdy z nas zapewne zna te sytuacje, kiedy fizycznie jesteśmy z dzieckiem, a myślami błądzimy zupełnie gdzie indziej. Zastanawiamy się nad tym co czeka na nas w pracy lub co ugotować na obiad, jak zaradzić temu, że rodzeństwo się bije i kiedy mamy wizytę u dentysty...Tymczasem badania, o których Siegel i Bryson wspominają w swojej książce mówią, że "jednym z czynników, na podstawie których najlepiej można przewidzieć przyszłość danego dziecka-pod względem jego poczucia szczęścia, rozwoju spłecznego i emocjonalnego, umiejętności przywódczych, istotnych relacji międzyludzkich, a nawet sukcesu akademickiego i zawodowego - jest to, czy miało choć jedną osobę, która była przy nim OBECNA, dając mu poczucie bezpieczeństwa."

Na czym dokładnie polega ta obecność? Na byciu przy dziecku fizycznie i psychicznie. Obejmuje ona cztery filary. Dzieci muszą czuć, że są : bezpieczne, dostrzeżone, ukojone i pewne. Siegel twierdzi, że jeśli zapewnimy je naszym dzieciom i będziemy naprawiać relację z nimi za każdym razem, gdy coś się w niej popsuje, pomożemy im wytworzyć tzw. bezpieczny styl przywiązania.

Czym on jest? To pojęcie opiera się on na badaniach prowadzonych najpierw przez Johna Bowlby'ego, a następnie przez Mary Ainsworth, którzy w latach pięćdziesiętych ubiegłego wieku zaczęli tworzyć teorię więzi. Mówiła ona  o tym, że przywiązanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka. Zgodnie z wieloma przeprowadzonymi badaniami, dzieci posiadające bezpieczny styl przywiązania lepiej radzą sobie w dorosłości, wyrastają na zrównoważonych i szczęśliwych dorosłych, zdolnych do tworzenia relacji satysfakcjonujących dla obu stron. Autorzy poświęcają dużą część książki na opisaniu teorii więzi oraz wytłumaczeniu, jak dokładnie wpływa ona na dzieci. Jeśli ktoś już zna te badania, można pominąć te rozdziały, natomiast gwarantuję wam, że znajdziecie tam proste stwierdzenia, które trafią prostu do waszej świadomości i zapiszą się tam na długo. Dzięki książce możemy też poznać swój własny styl przywiązania, który najprawdopodobniej mieliśmy w dzieciństwie, jak i aktualnie. Pocieszający jest fakt, że można wypracować bezpieczny styl przywiązania, nawet jeśli miało się trudne dzieciństwo.

Dlaczego niektórzy rodzice potrafią być obecni, a  inni nie? Tutaj znowu wracamy do...własnych doświadczeń. Chyba większość z nas już przyzwyczaiła się do tego, że rodzicielstwo to tak naprawdę praca nad sobą. I tym razem wcale nie jest inaczej. Siegel pisze o tym, że rodzice, którzy są obecni to tacy, którzy zrozumieli swoje własne dzieciństwo i doświadczenia z nim związane. Chodzi o to, żeby zrozumieli jak przeszłość wpłynęła na to, kim są obecnie i zbudować spójną historię o sobie samym. 

Kolejne rozdziały poświęcone są kolejno filarom, o których wspomniałam wyżej - są one dokładnie opisane, co oznaczają oraz jak możemy dać je naszym dzieciom. Chętnie napisałabym o nich więcej bo znalazłam tam wiele inspirujących myśli oraz sposobów na stworzenie silnej relacji, lecz niech chcę wam psuć radości czytania! Natomiast chcę się bardzo z wami podzielić ideą, którą odnalazłam w tej książce już w końcowym rozdziale. Wydaje mi się ona niezwykle istotna i przekonująca dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają czy siegnąć po tę pozycję.

Autorzy wspominają książkę wydaną przez COS pt. The Circle od Security Intervention, gdzie mowa jest o tym, że krąg bezpieczeństwa dziecka poszerza się, kiedy jego rodzic daje mu dwie postawowe "przestrzenie": platformę startową, z której nasze dziecko może wyruszyć i bezpieczną przystań, gdzie może wrócić zawsze w razie trudności. Bardzo trafia do mnie to porównanie i jestem przekonana, że to właśnie istota rodzicielstwa : stworzenie dzieciom tych dwóch "miejsc".

I nie martwcie się! Dawanie dzieciom bezwarunkowego wsparcia emocjonalnego nie sprawi, że Twoje dziecko będzie "rozpieszczone", wręcz przeciwnie! Z badań wynika, że dzieci, które mają pewność, że mają oparcie w rodzicach i zawsze mogą udać się do nich po pomoc, są dużo bardziej niezależne i odporne psychicznie! 

Na koniec chcę wam pokazać jedną ze strategii opisanych w książce, wspierającą wewnętrzne samoukojenie czyli dawanie dziecku DOBRA: 

D awaj obecność

O kazuj zaangażowanie

B ądź czuły

R eaguj spokojnie

O bdarzaj empatią  

Jest to pewna ogólna reakcja na cierpienie dziecka, która jest uniwersalna i zawsze odpowiednia. 

Podsumowując, bardzo polecam wam tę pozycję. Uważam, że to niezbędnik każdego rodzica, który chce być w bliskiej relacji ze swoimi dziećmi i zadbać o ich emocjonalną przyszłość. 

 

Po prostu bądź. 
20 kwietnia 2020