©PRZESTRZEŃ EMPATII 2021
Zaprojektowane przez Natalia Kukuła.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności

Newsletter
O mnie

Strona główna

Kontakt

Przestrzeń Empatii 

Rodzice to chyba jedyny gatunek, który narzuca się ze swoimi radami, wyraża swoje opinie bez pytania, wszystko wie najlepiej i oburza się, gdy usłyszy, że to nie ich sprawa. Na dodatek wchodzi nieproszony do pokoju dziecka, siada na łóżku chcąc porozmawiać akurat wtedy, gdy ono jest zajęte i w tym momencie stwierdza, że dziecko go zupełnie nie szanuje, i trzeba się za nie "wziąć". W okresie nastoletnim rodzicom włącza się akcja "szybkie wychowanie". Wiedzą, że coś zaniedbali wcześniej, może coś nie poszło w wychowaniu dziecka i starają się jednym kazaniem lub milionem rad wszystko "naprawić."

Czy są tu rodzice nastolatków? Jak często dajecie rady swoim dzieciom?

Niby człowiek obiecuje sobie, że nie będzie tego robił, ale zaczyna już od rana :
❌"Podobno masz pracę do napisania z polskiego.Na Twoim miejscu bym się za nią wzięła teraz, żeby już mieć z głowy, a Ty jak zwykle z głową w telefonie."
❌"Ta dziewczyna jest jakaś dziwna. Jesteś pewny, że chcesz sie z nią spotykać?"
❌"Czy naprawdę ostatnio mówiłeś dziadkowi o tym, że nie pójdziesz na studia? Nie bądź śmieszny, taka opcja w ogóle nie wchodzi w grę! Co Ty niby będziesz robił?"

Brzmi znajomo?A teraz wyobraźcie sobie, że to Wy słyszycie takie złote rady od kogoś znajomego, co byście sobie pomyśleli? Czy bylibyście skłonni do współpracy i spokojnej rozmowy z tą osobą?

Nasz rodzicelska kontrola w okresie nastoletnim powoli się kończy. Mimo tego, nadal mamy takie zapędy i często wdajemy się w walkę z nastolatkami.

Dziś proponuję Wam opcję z szacunkiem, czyli dopytuj i daj wybór. Daj wybór dziecku, czy w ogóle chce posłuchać Twojej rady  Nam, rodzicom, wydaje się, że najlepiej wiemy, czego naszego dziecko potrzebuje. Ale najlepiej wie o tym ono, nie my. Dlatego najlepiej dopytywać w czym tak naprawdę możemy mu pomóc i czy nasze wsparcie jest mu potrzebne.

Korzystam z okazji kwarantanny z "wolnego" czasu (oksymoron w rodzinie z dziećmi ) i przygotowuję powoli dla rodziców nastolatków pewną pomoc, coś w rodzaju Instrukcji Obsługi Nastolatka. Potrzebujecie jej ? 

 

Daj wybór swojemu nastolatkowi !
14 kwietnia 2020