©PRZESTRZEŃ EMPATII 2021
Zaprojektowane przez Natalia Kukuła.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności

Newsletter
O mnie

Strona główna

Kontakt

Przestrzeń Empatii 

Czasami na warsztatach pytacie mnie, czy konieczne jest, żeby partnerzy wychowujący wspólnie dzieci mieli jeden "front"?

Zawsze odpowiadam wtedy, że wychowanie to nie wojna 
I że nie ma takiej konieczności. Jeśli wasza relacja partnerska jest silna i dajecie sobie wsparcie, i zrozumienie, mimo różnicy zdań w tematach wychowania, wasze dzieci będą miały to szczęście, że zobaczą jak wygląda to w praktyce. Nauczą się z obserwacji jak szukać rozwiązań w takich sytuacjach i że nie zawsze jest łatwo. Ale wystarczy chcieć.

Zobaczą też, że każdy ma prawo do własnego zdania i to jest w porządku. Że to żaden "wyłom" w murze rodzicielskim jeśli tata nie zgadza się z mamą lub odwrotnie bo też nam, rodzicom,nie chodzi o to, żeby budować jakikolwiek mur. Możemy jasno i otwarcie powiedzieć : "Mam inne zdanie, ale staram się zrozumieć dlaczego tej drugiej osobie tak na tym zależy." Oczywiście, że dużo łatwiej jest, jeśli partner ma podobne spojrzenie na sprawę i wspieramy się w tym nawzajem. Ale łatwiej jest DLA NAS bo nie musimy mierzyć się z kolejnym "przeciwnikiem" w domu.

I tutaj dochodzimy do sedna. Bo wszystko zależy od tego,jak na to patrzymy. Czy odmienne zdanie dziecka lub partnera to "problem", czy jest dla nas "przeciwnikiem", czy postrzegamy to jako brak wspólnego "frontu"? Jeśli tak, dobrze byłoby popracować nad relacjami w rodzinie i zmianą perspektywy.

Bo kluczem nie jest takie samo zdanie, ale wzajemny szacunek, dialog, rozmowa w związku, małżeństwie. Tylko szczerość, nieustanne odkrywanie siebie nawzajem, chęć zrozumienia kryjących się pod zachowaniem potrzeb poprowadzi Was do relacji, która będzie wzorem dla waszych dzieci.

Mam to szczęście, że to wszystko jest obecne w moim związku. Plus mnóstwo miłości  Ale to nie przyszło samo i nie było łatwe   Małżeństwo, związek to ciągła praca. Ten,kto o tym pamięta, będzie w nim szczęśliwy ❤

Piszę Wam o tym ponieważ w tym dziwnym czasie, wczoraj, świętowaliśmy swoją 11 rocznicę ślubu 🥰 Razem jesteśmy prawie 15 lat, znamy się 20 lat. Mój mąż jest moim najlepszym przyjacielem, moją drugą połową. Życzę Wam wszystkim, żeby w waszym życiu był ktoś taki !

 

Czy rodzice muszą mówić "jednym głosem"?
22 marca 2020