©PRZESTRZEŃ EMPATII 2021
Zaprojektowane przez Natalia Kukuła.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności

Newsletter
O mnie

Strona główna

Kontakt

Przestrzeń Empatii 

Stworzyłam dla Was kilka krótkich punktów na temat tego co zrobić, zanim zareagujesz na niepożądane zachowanie Twojego dziecka :

5 Z
1. Zatrzymaj się !
2. Zastanów się i znajdź prawdziwy powód zachowania.
3. Zaczekaj aż mózg racjonalny dojdzie do głosu i będziecie w stanie komunikować się z szacunkiem.
4. Zauważ emocje dziecka i zaakceptuj je.
5. Znajdźcie wspólnie rozwiązanie/strategię na kolejne, podobne sytuacje.

Przydatne mogą być pytania :
1. Czy to, co robię, pomoże nam rozwiązać problem?Czy skupiam się na problemie, czy tylko obwiniam i wyładowuję frustrację na dziecku?
2. Czy to służy naszej relacji?Czy dzięki temu nasza relacja będzie głębsza, a moje dziecko będzie chciało przyjść do mnie następnym razem, gdy będzie miało problem?
3. Czy dzięki temu nauczę je ważnej umiejętności życiowej ? Jaką umiejętność przekazuję/ uczę go w tej chwili, gdy reaguję w dany sposób? Samodzielność, umiejętność komunikacji czy raczej manipulowania lub wymuszania swojej woli?

Każdy z tych 5 kroków jest ważny i każdy ma swój czas. Zanim będziemy szukać rozwiązania, niezbędna jest akceptacja emocji dziecka, co jest bardzo często pomijanym krokiem. Rodzice często boją się, że akceptując emocje, pozwalaja dziecku "wejść sobie na głowę." Jednak akceptacja emocji nie oznacza akceptacji zachowania !

Można i trzeba stawiać granice, ale najważniejsze jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że jesteś emocjonalnie dla niego dostępny ZAWSZE i może się na Tobie wesprzeć w trudnych momentach. Niezależnie od tego, jak się zachowuje.

 

 

 

Co kryje się za zachowaniem Twojego dziecka?
04 marca 2020